Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

wakacje-rodzinne

W Polsce każdego roku w sezonie letnim topi się kilkaset osób. Podczas pobytów nad morzem plażowicze niekiedy stają się ofiarami prądów strugowych, które występują na przykład nad Bałtykiem. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat prądów strugowych, by móc uniknąć niebezpieczeństwa podczas wakacyjnych kąpieli.

Czym są prądy strugowe?

Prądy strugowe najłatwiej poznamy po tym, że ciągną nas w stronę morza. Powstaje wtedy niebezpieczne zjawisko, gdy woda zaciąga człowieka w stronę morza. Należy pamiętać, że fale zwykle wypychają nas w stronę brzegu, jeśli więc czujemy wciąganie wody w przeciwnym kierunku to powinno to wzbudzić czujność. Tam, gdzie występuje prąd strugowy nie ma fal. Należy więc kąpać się tam, gdzie widzimy chociaż delikatne fale. Warto także unikać miejsc takich jak sąsiedztwo falochronów, gdzie woda jest głęboka. Dość często prądy strugowe występują w dni pogodne, przy lekkim wietrze. Należy pamiętać, że główne niebezpieczeństwo prądów występujących w strefie przybrzeżnej polega na tym, że ich nie widać. Potrafią one rozwinąć się w krótkim czasie.

Pamiętaj, że przebywając nad wodą podczas wakacji, należy też uważać na ostre słońce, aby zachować zdrowie swojej skóry, o której szczegółowo pisze portal Grzybica Skory.

Jak się zachować w obliczu występowania prądów strugowych?

Jeśli poczujemy działanie takiego prądu powinniśmy spłynąć albo na jedną stronę albo na drugą, równolegle do brzegu. Nie należy próbować wracać tą samą drogą, którą przypłynęliśmy. Osoby, które zauważą, że ktoś inny został wciągnięty przez prąd wsteczny powinny jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy albo powiadomić ratowników.

Jak ratować osobę tonącą nad wodą?

Na wielu plażach dostępne są bojki sp, co oznacza bojki samopływające. Jest to doskonałe narzędzie do ratowania osób topiących się, jednak trzeba wiedzieć, jak go prawidłowo używać. Przede wszystkim należy na swoje ciało założyć szarfę, która stanowi zabezpieczenie. Gdy podpływamy do osoby, która się topi musimy podać jej bojkę w odpowiedni sposób. Bojka musi więc być zwrócona w tę stronę, gdzie są uchwyty. W przeciwnym razie ryzykujemy, że tonący złapie ratującego i mogą zacząć topić się obydwaj.