Co warto wiedzieć o rekordach świata w pływaniu?

Pływanie to dyscyplina sportu, która od zawsze fascynuje ludzkość. Nie tylko jako forma rekreacji czy środek transportu, ale także jako arena rywalizacji na najwyższym poziomie. Wśród wielu osiągnięć i historycznych momentów, rekordy świata w pływaniu zajmują szczególne miejsce, będąc dowodem na niesamowite możliwości ludzkiego organizmu i nieustanny postęp w treningu, technice oraz technologii. Jakie informacje związane z rekordami w pływaniu warto znać? Przedstawiamy w poniższym artykule.

Różnorodność dyscyplin i kategorii

Pływanie obejmuje szereg konkurencji, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych, które odbywają się na długich (50m) oraz krótkich (25m) basenach. Światowa Federacja Pływacka (FINA) uznaje rekordy świata w stylu dowolnym, grzbietowym, klasycznym, motylkowym i zmiennym, obejmując dystanse od 50 do 1500 metrów. Istnieją także kategorie sztafet i sztafet mieszanych, w których startują zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Proces ustanawiania rekordów

Ustanowienie rekordu świata to proces wymagający nie tylko wyjątkowych umiejętności i doskonałej formy sportowca, ale również spełnienia rygorystycznych kryteriów technicznych i proceduralnych. Każdy rekord musi być zatwierdzony przez FINA, co obejmuje weryfikację dokładności systemu pomiaru czasu, długości basenu, zgodności strojów pływackich z regulaminem oraz negatywny wynik testów antydopingowych.

O pływaniu możesz dowiedzieć się więcej klikając w Typy dnia. To propozycje ekspertów dotyczące wystąpienia bardzo prawdopodobnych zdarzeń w ofercie bukmacherów. Zawodnicy, których dotyczą te typowania, mają większe szanse na zwycięstwo, zbliżenie się do rekordu lub nawet jego pobicie.

Technologia a rekordy świata

Rozwój technologiczny, szczególnie w zakresie materiałów używanych do produkcji strojów pływackich, miał znaczący wpływ na liczne rekordy ustanowione w przeszłości. Kontrowersje wokół „supersuits”, czyli kostiumów wykonanych z poliuretanu, które pozwalały na lepszą pływalność, doprowadziły do wprowadzenia przez FINA nowych przepisów, ograniczających rodzaje dozwolonych materiałów. Od 2010 roku wszelkie rekordy muszą być ustanowione w strojach zatwierdzonych przez federację, co zapewnia równe szanse i podkreśla znaczenie umiejętności nad wykorzystaniem technologii.

Wyjątkowe osiągnięcia

Wśród wielu rekordzistów na szczególną uwagę zasługują postaci takie jak Caeleb Dressel i Sarah Sjöström, którzy na swoim koncie mają najwięcej rekordów świata w pływaniu wśród mężczyzn i kobiet. Również wydarzenia, jak niesamowity wyczyn 99-letniej Kanadyjki Betty Brussel, która ustanowiła trzy rekordy świata w swojej grupie wiekowej, świadczą o tym, że pływanie to sport dla osób w każdym wieku, a pasja i determinacja mogą prowadzić do spektakularnych sukcesów.