Kilka kroków do czystego basenu.

Czyszcząc basen, często stosujemy pewną rutynową procedurę. W ten sposób czyszczenie basenu sprowadza się do wykonania kilku standardowych czynności. Radzimy, aby podczas czyszczenia basenu regularnie zwracać uwagę na poniższe kwestie.

  1. Czyszczenie krawędzi basenu

Czyszczenie krawędzi basenu jest często odkładane na później, ponieważ jest to zadanie pracochłonne i czasochłonne.

Zalecamy jednak regularne czyszczenie obrzeża basenu. W ten sposób można uniknąć osadzania się kamienia na linii wody. Im dłużej odkładają Państwo tę czynność, tym trudniej będzie usunąć kamień.

  1. Dodawanie flokulantu

Jeśli ta sama woda jest używana przez długi okres czasu, może dojść do wzrostu stężenia pewnych substancji. Wapń, żelazo, miedź… mogą stać się problemem, a nawet powodować brązowe plamy w basenie. Aby tego uniknąć, należy zastosować flokulant. Wytrąci on wszystkie te cząsteczki brudu, dzięki czemu będzie można je łatwo usunąć z basenu za pomocą odkurzacza basenowego. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić worki z flokulantem w skimmerach.  Filtracja będzie rozprowadzać produkt i niech to zrobić swoją pracę.

  1. Odkurzanie basenu

Następnym krokiem jest usunięcie tych cząstek brudu, co można zrobić za pomocą odkurzacza basenowego. Występują one w dziesiątkach wariantów. Jednak czyszczenie basenu za pomocą ręcznego odkurzacza zajmuje dużo czasu i jest dość pracochłonne. Idealną alternatywą jest automatyczny odkurzacz basenowy. Tutaj odkurzacz wykonuje całą pracę za nas. Cena zakupu nie może być porównywana z ceną ręcznego odkurzacza. Jednak automatyczny odkurzacz basenowy jest nie tylko wygodniejszy, ale również pozwala zaoszczędzić na ilości produktów potrzebnych do utrzymania basenu.

  1. Usuwanie liści

Liście negatywnie wpływają na jakość wody, ponieważ pochłaniają dużą część chloru. Dlatego też należy je usuwać w regularnych odstępach czasu. Można to zrobić za pomocą siatki odpieniającej, ale również kosz odpieniacza powinien być regularnie opróżniany, ponieważ często zawiera on również dużą ilość liści.

  1. Płukanie filtra basenu

Przepłukiwanie filtra basenu jest warunkiem koniecznym. Bez płukania wstecznego filtr może się całkowicie zablokować. W ekstremalnych warunkach może to doprowadzić nawet do eksplozji filtra. Rozwiązanie jest jednak dość proste. Należy raz w tygodniu zlecić płukanie wsteczne filtra, aby usunąć z niego cząsteczki zanieczyszczeń. Gdy zostaną one usunięte z basenu, ciśnienie wewnątrz filtra nie może już wzrosnąć.

  1. Regularne odświeżanie wody

Nasza ostatnia wskazówka jest czymś, co należy robić tylko kilka razy w roku. Dodanie świeżej wody do basenu zmniejszy pewne stężenie soli i metali, takich jak chlorki, żelazo, miedź itp. Stężenia te muszą być zmniejszone, aby zapewnić właściwą dezynfekcję basenu. Ponadto, wysokie stężenie metali może powodować brązowe plamy.