Dlaczego delfiny wyskakują z wody?

Ssaki to grupa zwierząt obejmująca różne gatunki, które wykształciły zwyczaje lądowe, wodne lub powietrzne, dzięki czemu są rozmieszczone na całym świecie. Wśród ssaków znajdują się delfiny, które żyją wyłącznie w wodzie, zarówno słodkiej, słonawej, jak i słonej. Walenie te wyróżniają się zachowaniami społecznymi, nie tylko między sobą, ale także w kontaktach z ludźmi, a także udowodnioną inteligencją.

Zachowanie delfinów

Chociaż w zależności od grupy mogą występować pewne szczególne zachowania, ogólnie rzecz biorąc delfiny są zwierzętami inteligentnymi, charakteryzującymi się nawykami socjalizacji między sobą, ale także z innymi gatunkami morskimi, a nawet z ludźmi. Rozwijają między sobą silne więzi, aż do tego stopnia, że stają przy rannym członku rodziny, by spróbować mu pomóc. Te działania wspierające obejmują również inne zwierzęta wodne, którym pomagają w przypadku wyrzucenia na brzeg. Naukowo (źródło: www.naukowcy.pl) wykazano również, że w pewnych okolicznościach pomagają one ludziom. Z drugiej strony, delfiny, podobnie jak wiele gatunków lądowych, angażują się w zabawy, zarówno między sobą, jak i z ludźmi. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej uderzających zachowań tych waleni.

Innym dość typowym zachowaniem jest ciągłe wyskakiwanie z wody. Bardzo często można zaobserwować takie zachowanie np. podczas żeglugi w rejonach, w których występują. Dzięki temu powstają specjalne miejsca do obserwacji delfinów. Ale dlaczego delfiny skaczą? Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśniamy w kolejnych punktach.

Oddychanie

Delfiny są ssakami posiadającymi płuca, więc aby oddychać, muszą pobierać tlen bezpośrednio z powietrza. Z drugiej strony, pływają z dużą prędkością, a kiedy w ten sposób przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego, wyskakując z wody, udaje im się napełnić płuca potrzebnym tlenem, po czym zanurzają się z powrotem, aby kontynuować pływanie. Innymi słowy, udaje im się pływać i oddychać bez konieczności zatrzymywania się. Dzięki temu mogą kontynuować ruch z dużą prędkością.

Komunikacja i socjalizacja

Delfiny mają skomplikowany system komunikacji, który jest niezbędny, ponieważ są to zwierzęta społeczne. Komunikują się ze sobą za pomocą różnych ruchów, takich jak ruchy girlandowe. Ponadto szacuje się, że zwierzęta te skaczą, aby stać się widoczne dla innych osobników. W ten sposób, kiedy delfiny skaczą, mogą być widziane przez inne, które również skaczą, ponieważ, mimo że są przyzwyczajone do pływania w stadach, nie zawsze są blisko siebie, ale oddalone od siebie. Skakanie umożliwia im wzajemne lokalizowanie się. Z drugiej strony, wspólne skakanie może być sposobem na zabawę i nawiązywanie kontaktów towarzyskich, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, poziom inteligencji tych zwierząt sprawia, że wykształcają one pewne zachowania typowe dla zwierząt rozwiniętych.

Oszczędność energii

Delfiny mają tendencję do jednostajnego pływania, nawet jeśli pokonują duże odległości z dużą prędkością. Chociaż ich ciała są hydrodynamiczne, kontakt z wodą zawsze generuje tarcie, które jest tracone, gdy delfiny wyskakują w powietrze, które ma mniejszą gęstość niż woda. Dlatego też, choć skakanie może wydawać się dodatkowym wydatkiem energii, w rzeczywistości pozwala im odpocząć od oporu, jaki stawia woda podczas pływania.